Podpora zdravia a výchova k zdraviu

Dňa 25.4.2024  sa uskutočnilo v priestoroch vestibulu hlavnej budovy UKF v Nitre podujatie organizované Katedrou ošetrovateľstva s názvom – Katedra zdravia:  „Podpora zdravia a výchova k zdraviu“. Toto podujatie bolo organizované v rámci Nitrianskych univerzitných dní.  Cieľom akcie, ktorej sa zúčastnili študenti prvého ročníka študijného odboru Ošetrovateľstvo (Smutniaková A., Kubicová, A., Slanináková L., Uríčková E., Hudáková T., Janečková P., Halmová B., Michalidesová V.), bolo zabezpečenie prístupu k informáciám, ktoré pomôžu ovplyvniť správanie sa človeka k svojmu zdraviu. Išlo predovšetkým o sprostredkovanie zásad zdravého životného štýlu, duševnej hygieny a poradenstvo v prevencii najmä civilizačných chorôb.

Študenti realizovali meranie krvného tlaku, celkového tuku v organizme,  BMI (Body Mass Index) a hodnoty glykémie. Na základe nameraných hodnôt, vo vzťahu k údajom ako vek, hmotnosť, pohybová aktivita, boli respondenti informovaní o výsledkoch. V prípade nameraných hodnôt, ktoré vybočovali z fyziologického rozmedzia, uskutočnili študenti v spolupráci s pedagógmi poradenskú činnosť. Záujemcov sme požiadali aj  o vyplnenie dotazníka. Prostredníctvom neho sme sa zaujímali o ich životný štýl, množstvo pohybu, športu v ich živote, koľkokrát za deň jedia či fajčia, pijú alkohol, koľko káv denne vypijú a ako hodnotia úroveň svojho každodenného stresu.

Forma zdravotnej výchovy sa uskutočňovala nielen slovom ale i tlačenou formou, prostredníctvom informačných letákov s rôznym zameraním na prevenciu ochorení a na podporu a ochranu zdravia. Podujatie bolo účastníkmi prijaté veľmi pozitívne, merania a poradenstvo bolo poskytnuté spolu 40 záujemcom.

Text a foto: PhDr. Alica Slamková, PhD. Katedra ošetrovateľstva, FSVaZ, UKF v Nitre