Vzdelávanie študentov, sestier – lektorov a pedagógov sestier v problematike moderného hojenia rán

V dňoch 13.3. – 15.3.2024 prebiehala na Katedre ošetrovateľstva, na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vzdelávacia aktivita v rámci medzinárodnej výskumnej spolupráce s kolegami z University of Rzeszow, College of Medical Sciences, Institute of Health Sciences, Rzeszow, Poľsko. Hlavnými aktérmi vzdelávacej activity boli assoc. Prof. PhD Paweł Więch, Assoc. Prof. PhD Dariusz Bazaliński a PhD Joanna Przybek-Mita. Prednášky boli zamerané na definíciu a popis vybraných typov chronických rán a ich etiopatogenézu; na metódy debridementu rany; na intervencie v procese hojenia – kompresná terapia, biochirurgia; na posudzovanie kože a vyšetrenie pacienta a na vyhodnotenie nutričného stavu. Na prednášky veľmi zmysluplne nadväzovali workshopy zamerané na praktické precvičovanie posudzovania rán; manažmentu starostlivosti o rany – čistenie, obväzovanie, larvová terapia, kontrolovaná podtlaková terapia; výberu obväzov podľa stavu rany a na posudzovanie nutričného stavu pomocou bioimpedančnej metódy.

Vzdelávacia aktivita bola veľmi pozitívne hodnotená zo strany študentov ošetrovateľstva 2. a 3. ročníka, ako aj samotných sestier – lektorov z klinickej praxe. Veríme, že vzájomnou spoluprácou podporíme rozšírenie vedomostí a zručnosti v  ošetrovaní chronických rán a prispejeme ku kvalite starostlivosti a zároveň k podpore kompetencií v tejto oblasti pre sestry, tak ako je to aj v ďalších európskych krajinách.

Ďakujeme všetkým účastníkom za ich záujem a veríme, že ďalšia vzdelávacia aktivita s praktickým zameraním bude pokračovať už čoskoro.